4 نشانه مهم اختلال جنسی در زنان

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

۱. خشکی واژن 

 

دلیل: خشکی واژن می‌تواند از تغییرات هورمونی خاصی نشات بگیرد که در هنگام شیردهی یا یائسگی به‌ وجود می‌آیند. طبق مطالعه‌ای که در مجله Menopause منتشر شده است، نیمی از زنان یائسه خشکی واژن اختلال جنسی زنان  را تجربه می‌کنند. 

اقدامات قابل انجام: شما می‌توانید از روان‌کننده‌های بدون نسخه قبل از رابطه جنسی یا در حین آن استفاده کنید. همچنین مرطوب‌کننده‌های واژینال نیز در دسترس شما هستند. به‌ گفته متخصصان، روان‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌های واژینال را می‌توان در کنار هم استفاده کرد. با این‌ حال، اگر بدن کمک‌های بیشتر نیاز داشتید، حتما نزدک پزشک بروید و مشکل را با او در میان بگذارید. امروزه پزشکان می‌توانند قرص‌های خوراکی غیراستروژنی را تجویز کنند تا خشکی واژن و احساس درد ناشی از یائسگی را کاهش بدهند. 

 

۲. کمبود میل جنسی

 

دلیل: همان‌طور که هورمون‌ها در سال‌های یائسگی کمتر می‌شوند،‌ میل جنسی هم می‌تواند کاهش پیدا کند. با این‌ حال، کمبود میل جنسی فقط برای زنان مسن‌تر نیست. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که نیمی از زنان ۳۰ تا ۵۰ ساله نیز با کمبود میل جنسی مواجه می‌شوند. 

به‌علاوه، این مشکل می‌تواند از بیماری‌های مختلف مانند بیماری دیابت و پایین بودن فشار خون نشات بگیرد. اختلال‌های روان‌شناختی مانند افسردگی یا مشکل داشتن با همسر نیز به‌راحتی می‌توانند میل جنسی را از بین ببرند. براساس گزارش The Journal of Sexual Medicine، بعضی از داروها مانند داروهای ضدافسردگی و همچنین داروهای هورمونی ضدبارداری هم می‌توانند میل جنسی را ضعیف کنند. 

اقدامات قابل انجام: هیچ راه‌حل سریع و قطعی‌ای برای بالا بردن میل جنسی وجود ندارد. پس بهتر است که نزد پزشک بروید. اختلال جنسی زنان اگر مشکل به مسائل روان‌شناختی یا عاطفی مربوط باشد، پزشک می‌تواند شما را به درمانگران مختلف ارجاع بدهد. این درمانگران می‌توانند از طریق ایجاد تغییرات در الگوهای سبک زندگی، به زوج‌ها در زمینه افزایش کیفیت روابط جنسی کمک کنند. 

 

۳. رابطه جنسی همراه با درد 

 

دلیل: طبق گزارش The Journal of Sexual Medicine، ۳۰ درصد از زنان درحین رابطه جنسی درد را تجربه می‌کنند. درد می‌تواند به‌علت خشکی واژن ایجاد شود یا نشانه مشکلات مختلف مانند کیست تخمدان یا اندومتریوز باشد. رابطه جنسی دردناک همچنین می‌تواند به مشکل واژینیسموس (vaginismus) ربط داشته باشد که واژن در آن ناخواسته تنگ‌تر می‌شود. 

اقدامات قابل انجام: برای تشخیص مشکلات نام‌برده حتما باید نزد پزشک بروید. اگر مشکل شما به هیچ کدام از این موارد ارتباط نداشته باشد، پزشک می‌تواند فیزیوتراپی، استفاده از دارو یا حتی جراحی را برای رفع مشکل شما در نظر بگیرد. توجه داشته باشید که اولین درمان همیشه به نتیجه نمی‌رسد و گاهی اوقات باید چندین مورد از شیوه‌های درمانی را تا رسیدن به نتیجه مثبت امتحان کرد. 

 

۴. مشکلات مربوط به برانگیختگی 

 

دلیل: ناتوانی در تحریک‌پذیری یا برانگیختگی جنسی یا اختلال جنسی زنان ،‌ دلایل مختلفی دارد، مانند عدم تحریک کافی یا اضطراب. خود مشکلاتی مانند خشکی واژن یا درد درحین رابطه جنسی نیز می‌توانند برانگیختگی جنسی را سخت‌تر کنند. تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی یا مشکلات مربوط به همسر (مانند انزال زودرس یا اختلال نعوظ) هم می‌توانند قرار گرفتن در خلق‌وخوی مناسب را غیرممکن کنند. 

اقدامات قابل انجام: حتما برای تشخیص علت اصلی نزد پزشک بروید. روان‌درمانی، مصرف دارو یا درمان‌های مربوط به همسر، همگی گزینه‌هایی هستند که می‌توانند وضعیت شما را بهتر کنند. 

نویسنده : سلامت بازدید : 2 تاريخ : چهارشنبه 16 اسفند 1396 ساعت: 12:26
برچسب‌ها : زنان,سلامت زنان,اختلال جنسی,میل جنسی,رابطه جنسی,سلامت,