راه‌های پیشگیری از بیماری‌های چشمی و کمردرد در خانه تکانی عید

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

دکتر مهدی خداپرست، فوق تخصص قرنیه و بیماری‌های چشم بر لزوم حفاظت از چشم‌ها تاکید کرد و گفت: «در هنگام نظافت خانه ، ممکن است مقداری ماده شوینده وارد چشم شود و یا گازهای متصاعد شده از این مواد باعث سوزش، قرمزی، التهاب و تاری دید بیماری چشمی کوتاه مدت شوند، بنابراین لازم است افراد در صورت امکان از عینک‌های ایمنی استفاده کنند.

همچنین در کنار رعایت اصول ایمنی و محافظت از چشم‌ها، در صورتی که ماده ای وارد چشم‌ها شود یا در اثر گازهای منتشره در هوا مشکلی مانند سوزش و قرمزی در چشم‌ها ایجاد شود، باید بلافاصله صورت و چشم‌ها را با آب معمولی شست و آلودگی‌ها را از روی سطح صورت، پلک‌ها و چشم‌ها دور کرد و در جریان هوای آزاد قرار گرفت و در صورت رفع نشدن مشکل بیماری های چشمی و کمردرد ، به پزشک مراجعه نمود.»

 

پیشگیری از مشکلات عضلانی و اسکلتی

 

مشکلات عضلانی و اسکلتی نیز از دیگر مواردی است که ممکن است در هنگام خانه تکانی برای برخی افراد به ویژه بانوان ایجاد شود؛ بنابراین پزشکان در این مورد نیز توصیه‌هایی دارند.

دکتر غلامعلی عکاشه‌، جراح و متخصص ارتوپدی در این مورد گفت: جابه‌جا و بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند آسیب‌های جدی و گاه جبران‌ناپذیری به سلامت ستون فقرات، تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات قسمت‌های مختلف بدن از جمله کمر، دست‌ها و زانوها وارد کند که گاهی حتی با جراحی نیز نمی‌توان آسیب وارده را برطرف کرد و فرد باید سال‌های باقی مانده عمر را با بیماری طی کند.

لازم است از بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین به تنهایی و بدون کمک دیگران اجتناب کرد و برای نظافت قسمت‌های خارج از دسترس، از چهارپایه یا نردبان استفاده نمود تا از کشیده شدن زیاد دست‌ها و گرفتگی عضلات و تاندون‌ها پیشگیری شود.

همچنین افراد باید برای بلند کردن و جابه‌جا کردن اجسام سنگین، از چند نفر کمک بگیرند و به جای خم کردن کمر، ابتدا نشسته و بعد جسم را بلند کنند.

کار یکنواخت و طولانی مدت سبب آسیب به سیستم عضلانی و اسکلتی بدن و کمردرد می‌شود. بنابراین باید از کارکردن به صورت مداوم و طولانی مدت پرهیز کرد و افراد در فواصل منظم استراحت کنند تا فشار کمتری به بدن وارد شود.»

رعایت نکات ایمنی در خانه‌ تکانی‌ های پایان سال، هر چند برای برخی افراد وقت گیر به نظر می‌آید، اما تعلل و تساهل در این زمینه، می‌تواند مشکلات و بیماری‌های جسمی ‌زیادی را در پی داشته باشد که ممکن است تا مدت‌ها و یا حتی سال‌ها پایدار بماند و به یک بیماری مزمن و آزاردهنده تبدیل شود.

نویسنده : سلامت بازدید : 2 تاريخ : چهارشنبه 16 اسفند 1396 ساعت: 12:25
برچسب‌ها : عیدانه,خانه تکانی,بیماری‌های چشمی,کمردرد,سلامت,